Skip to content

KRS – 0000274454

Akademia Kulinarna PKU

Czy to rzecz nienormalna? PKU i kuchnia molekularna?

Bydgoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię zapoczątkowało, jako pierwsze w Polsce pokaz kuchni molekularnej PKU! 
        A stało się to dzięki osobie niezwykłej, którą mieliśmy okazję gościć podczas Akademii Kulinarnej PKU 2015 organizowanej 24 października br przez nasze Stowarzyszenie w hotelu Campanille w Bydgoszczy. Mistrzem, wprowadzającym nowości kulinarne, był finalista programu TOP CHEF – pan Adam Kowalewski!
        Spotkanie przebiegało w niezwykle barwnej i ciepłej atmosferze, pełnej zachwytów, zwłaszcza, najmłodszych jego uczestników. 
        Rozpoczęło się częścią oficjalną podczas, której przedstawiono interesujące prezentacje multimedialne. Pierwszą z nich poświęcono zagadnieniom orzecznictwa o niepełnosprawności w przypadku fenyloketonurii i związanym z tym tematem problemom z doświadczenia naszych podopiecznych. Powyższe zagadnienia przedstawiły dwie osoby ze Stowarzyszenia – Elżbieta Nowaczyk i Leszek Wała.
        Kolejnym prelegentem była pani Joanna Serafinowicz – pedagog i doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bydgoszczy. W prezentacji wskazano rodzicom kierunki współpracy ze szkołą i możliwości diagnostyki i wsparcia, które stwarzają dzieciom przewlekle chorym poradnie psychologiczno – pedagogiczne a także zakłady aktywności zawodowej. 
        Prezentacja pani dietetyk Izabeli Horka z Poradni Chorób Metabolicznych Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy była niezwykle barwa i skupiła uwagę obecnych na chemii i fizyce obecnej w kuchni, zwłaszcza kuchni PKU.         W części pierwszej spotkania przedstawiciele zaproszonych firm w swoich prezentacjach wskazali na sposoby i możliwości rozwiązywania problemów związanych z prawidłowych prowadzeniem diety PKU oraz przedstawili nowości w obszarze produktów niskobiałkowych.
        Na zakończenie tej części spotkania Akademia Kulinarna 2015 w Bydgoszczy została uhonorowana także dzięki firmom produkującym żywność niskobiałkową, które przygotowały się prezentując swoje produkty i nowości na rynku związane z żywieniem specjalistycznym chorych na PKU. Zainteresowanie obecnych uczestników spotkania wystawionymi stoiskami firm było jak zwykle bardzo duże. Prowadzono rozmowy na temat nowych produktów i wykorzystania tych, które już istnieją na rynku. Udzielano również porad kulinarnych dotyczących ich zastosowania w kuchni PKU. Stoiska wystawiła firma Mead Johnson Nutrition, Nutrica, Vitaflo, Balviten oraz Bezgluten. Prezentowano tam żywność niskobiałkową, różnorodne gadżety i informatory. Stoiska wszystkich firm prezentowały się niezwykle kolorowo i atrakcyjnie przyciągając uwagę obecnych.
        Dziękujemy im za możliwość degustacji i ciekawe informacje o żywieniu chorych na PKU.
        Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wzięli udział w drugiej części Akademii Kulinarnej PKU z udziałem gościa specjalnego – pana Adama Kowalewskiego.
        Dla Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię była to niezwykle istotna chwila – MY, PIERWSI MIELIŚMY OKAZJĘ DOŚWIADCZYĆ WRAŻEŃ SMAKOWYCH I WIZUALNYCH DZIĘKI KUCHNI PKU INNEJ NIŻ NA CO DZIEŃ – MOLEKULARNEJ KUCHNI PKU!
        Pan Adam Kowalewski podjął się zadania nowatorskiego i udowodnił, że kuchnia PKU może być interesująca i kreatywna. Nasi podopieczni, zwłaszcza najmłodsi, byli zauroczeni tym co działo się na specjalnym stole PKU – stanowisku pracy Mistrza. Było tam niezwykle barwnie, potrawy dymiły, można było jeść palcami i wszystko było niskobiałkowe ! Oprócz tego dzieci mogły bawić się jedzeniem tworząc napisy i zabawne znaki. Takiego rodzaju gotowania, które wykorzystuje wiedzę naukową a jednocześnie spełnia normy żywieniowe PKU jeszcze nie doświadczyły. Celem kuchni molekularnej jest bowiem otrzymywanie smaków nietypowymi sposobami i niekiedy w zaskakujących zestawieniach. Nazwa kuchni pochodzi od molekuł czyli cząsteczek. Okazało się, dzięki panu Adamowi Kowalewskiemu, że kuchnia PKU potrafi być niekonwencjonalna, mimo żywieniowych rygorów jakie narzuca nam dieta i może stać się kuchnią naszej przyszłości jeśli tylko zechcemy się z nią zabawić.
        Ponadto, co niezwykle ważne, kuchnia molekularna to kuchnia zdrowa ! Zdrowa również dla osób z PKU, pod warunkiem, że dania zostaną przemyślane a żywieniowe, indywidualne normy fenyloalaniny obliczone i dostosowane do naszych potrzeb.
        Dzięki panu Adamowi Kowalewskiemu, który współpracował z panią dietetyk Izabelą Horką oraz Zarządem Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię zdobyliśmy nowe doświadczenia i poszerzyliśmy sposoby serwowania potraw niskobiałkowych, które proponujemy, życząc smacznego, wszystkim dzieciom, młodzieży i dorosłym z fenyloketonurią. Poniżej przedstawiamy składniki prezentowanych potraw pku,i dane dotyczące zawartości Phe: 
Lody z truskawek:
500 g truskawek, 120 g śmietany, 60 g cukru pudru
727,4 kcal, 6,14 g białko, 240 mg Phe
Panna cotta:
Śmietana 1 L, Cukier puder 250 g, Agar 13 g
3916,16 kcal, 22,66 g białko, 1000 mg Phe
Mus malinowy:
Maliny 500 g, 50 g cukru pudru, Agar 7,5 g
370,45 kcal, 6,95 g białko, 225 mg Phe
Mus jagodowy:
Jagody 500 g, 80 g cukru pudru, Agar 7,5 g
571,95 kcal, 4,45 g białko, 215 mg Phe
Kawior owocowy:
Pomarańcz 5 szt. , Malina 500 g, Grejpfrut 5 szt.
1325 kcal, 28,25 g białko, 957,5 mg Phe


        Wymienionym powyżej firmom Bydgoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię serdecznie dziękuje za udział, prezentacje oraz uatrakcyjnienie naszej bydgoskiej Akademii Kulinarnej 2015. Składamy także podziękowania prelegentom i osobom, które przyczyniły się do organizacji przedmiotowego spotkania – gościowi specjalnemu – panu Adamowi Kowalewskiemu.


Elżbieta Nowaczyk
Leszek Wała