„Dobre relacje wspierającego rodzica i współpracującego dziecka z PKU” – kontynuacja zadania, część II
Bydgoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię tel. 502 553 173
Zadanie w obszarze pomocy społecznej w 2021 roku pn. „Jak budować dobre relacje w rodzinie z PKU?” – jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Kujawsko – Pomorskiego.
Bydgoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię informuje, że w ramach realizacji zadania publicznego Wojewody Kujawsko – Pomorskiego w obszarze pomocy społecznej zaplanowało zorganizowanie i przeprowadzenie podczas spotkania wyjazdowego, w dniach 9-11 września 2022 roku (piątek, sobota i niedziela) pod tytułem „Dobre relacje wspierającego rodzica i współpracującego dziecka z PKU” – kontynuacja zadania, część II – warsztaty terapeutyczne dla osób przewlekle chorych na fenyloketonurię oraz ich rodzin.
Zajęcie skierowane są do 48 osób, w tym 20 osób chorych na fenyloketonurię i 28 rodziców, opiekunów i członków rodziny, podopiecznych Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię.
Miejscem realizacji zadania będzie Hotel położony w Łodzi z zapleczem logistycznym do przeprowadzenia warsztatów terapeutycznych (szczegóły w trakcie ustalania).
Zadanie będzie dotyczyło wsparcia, pomocy i terapii w zakresie funkcjonowania osób z fenyloketonurią – chorobą o całożyciowym przebiegu – ich relacji społecznych w rodzinie, jak również przekazania wiedzy na temat wzorców życia rodzinnego. Zadanie będzie kontynuacją poprzedniego zrealizowanego już przedsięwzięcia i stanowić będzie komplementarną całość spójną z częścią pierwszą warsztatów terapeutycznych. W trakcie ww. spotkania uczestnicy-rodzice będą mieli możliwość pogłębienia kompetencji rodzicielskich związane często z bezradnością opiekunów w sprawach wychowawczych związanych z prowadzeniem restrykcyjnej diety i ograniczeniami społecznymi z nią związanymi. Nauczą się jak można reagować w sytuacjach trudnych w rodzinie i jak wypracować porozumienie oraz zapobiegać wykluczeniu społecznemu, izolacji itp. dorosłych i dorastających dzieci chorych na fenyloketonurię.
Warsztaty terapeutyczne zorganizowane i przeprowadzone zostaną w grupach za pomocą dostosowanych metod i form pracy zależnych od wieku i potrzeb uczestników.
Pierwszy dzień spotkania przeznaczony zostanie na dojazd do miejsca zakwaterowania, spotkanie organizacyjne i zapoznanie uczestników z planem realizacji warsztatów oraz ich celem. Zaplanowano również czas na zwiedzanie nowo powstałego Orientarium ZOO w Łodzi.
Pierwsza część zajęć warsztatowych odbędzie się w drugi dzień spotkania wyjazdowego. W części pierwszej warsztatów, w godzinach dopołudniowych zaplanowano warsztaty dla rodziców osób z fenyloketonurią (ilość godzin – 3 godziny). Równocześnie, w tym samym czasie, najmłodsi beneficjenci będą mieć warsztaty terapeutyczne z wykorzystaniem bajek terapeutycznych i materiałów do pracy plastyczno – technicznej, czas trwania 3 godziny. Podtytuł zajęć z najmłodszymi dziećmi – „Zrozum mnie mamo i tato i pozwól mi siebie zrozumieć”. W godzinach popołudniowych, w drugiej części warsztatów, odbędzie się spotkanie w ramach warsztatów terapeutycznych dla młodzieży i młodych dorosłych chorujących na fenyloketonurię, czas trwania 3 godziny. Warsztaty terapeutyczne zakończą się wspólnym spotkaniem rodziców, młodzieży i dzieci, które trwać będzie 2 godziny.
Trzeci dzień spotkania przeznaczony będzie na podsumowanie zajęć i prezentacje wniosków z nich wynikających oraz wręczenie dyplomów i przygotowanych upominków z mottem członkom swoich rodzin. Organizatorzy zajęć warsztatowych przewidzieli na ten cel – 3 godziny.
Uczestnictwo w przedmiotowym spotkaniu dla osób chorych na fenyloketonurię i rodziców, opiekunów osób chorych na fenyloketonurię jest bezpłatne. Nie przewiduje się większej ilości osób uczestniczących w spotkaniu.
Stowarzyszenie zapewnia transport, wyżywienie w formie śniadań, obiadów i kolacji (bez preparatu PKU) dla ww. ilości osób będących na diecie PKU i ich opiekunów.
Prosimy o zabranie ze sobą koszulek z logo stowarzyszenia. Osoby, które nie posiadają przedmiotowych koszulek, a zadeklarują chęć uczestnictwa w spotkaniu proszone są o podanie rozmiarów, celem ich przekazania.
Mając na uwadze powyższe zapraszam do wzięcia udziału w przedmiotowym wydarzeniu. Pierwszeństwo udziału w warsztatach będą miały osoby, które uczestniczyły w warsztatach w 2021 roku w Bolszewie. Zgłoszeń uczestnictwa w spotkaniu wyjazdowym proszę dokonywać, proszę dokonywać drogą e-mail: fenylaczki@wp.pl w terminie do 31 lipca 2022 roku. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, decyduje kolejność dokonanych zgłoszeń.
W przesyłanych zgłoszeniach uczestnictwa w przedmiotowym spotkaniu proszę podać: imię i nazwisko osób, adres zamieszkania z kodem pocztowym i nr PESEL według poniższej tabeli. Dane te są niezbędne do dokonania ubezpieczenia uczestników spotkania.
Lp. |
Imię i nazwisko |
Adres zamieszkania z kodem pocztowym |
PESEL |
|
|||
|
Leszek Wała
Prezes Zarządu