Skip to content

KRS – 0000274454

Razem raźniej, razem lepiej

Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię

nadmorska przygoda w Dąbkach !

Członkowie naszego Stowarzyszenia niezwykle chętnie skorzystali z możliwości udziału w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym w dniach 19-21 maja 2023 roku, które odbyło się w miejscowości Dąbki położonej nad Bałtykiem. Zainteresowanie propozycją wyjazdu przerosło nasze oczekiwania. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc i kryterium kolejności zgłoszeń nie wszystkie chętne osoby mogły być z nami w Dąbkach. Bardzo nam ich brakowało. Ta sytuacja jak i fakt, że nasze Stowarzyszenie, zrzeszające osoby z fenyloketonurią i ich bliskich, „rośnie w siłę” i jest w sposób naturalny coraz większe, zainspirowała Zarząd Stowarzyszenia do przemyśleń. Pobyt w Dąbkach był okazją do wymiany spostrzeżeń i refleksji dotyczących ustaleń i planowanych kryteriów, które, w niedalekiej przyszłości, będą wdrożone w funkcjonowanie naszej organizacji. Mieliśmy okazję wspólnie spotkać się i wysłuchać. Każde słowo Państwa jest dla nas niezwykle ważne !

Dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu.

Podczas pobytu nad polskim morzem mieliśmy słońce, dobre warunki i, co niezwykle ważne, bogatą dietę niskobiałkową zapewniającą pełne wyżywienie dla osób z PKU. Nad całością posiłków specjalistycznych czuwała pani Małgorzata Mocna – osoba z długoletnim doświadczeń w tworzeniu posiłków niskobiałkowych. Pomysłodawcami i organizatorami wyjazdu integracyjnego naszej PKU – ekipy byli – pan prezes Leszek Wała i sekretarz Stowarzyszenia Elżbieta Nowaczyk.

Gościnny pobyt zapewniło nam Centrum Zdrowia i Rekreacji Geovita w Dąbkach. Korzystaliśmy w pełni z atrakcji hotelu takich jak: kąpiele w basenie, sauna, plac zabaw, świeże, leśne powietrze, komfortowy teren i boiska. Niezwykle cennym atutem miejsca okazała się bliskość plaży – ku radości, zwłaszcza najmłodszych uczestników. Zwiedziliśmy też wspólnie pobliską miejscowość – Darłowo.

Możliwość spędzenia czasu razem, wymiana doświadczeń dotycząca funkcjonowania osób z fenyloketonurią i odpoczynek od codziennych trosk w warunkach, innych niż rodzinny dom, pozwala zaliczyć zorganizowane spotkanie do niezwykle udanych i konstruktywnych.

Wniosek jest jeden – Razem raźniej, razem lepiej !

Bydgoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię składa serdeczne podziękowania firmie Vitaflo i firmie Nutricia za wsparcie naszego spotkania pod nazwą „Razem raźniej, razem lepiej !”

Doceniamy Państwa gesty, empatię i holistyczne traktowanie pacjentów z fenyloketonurią – podopiecznych naszego Stowarzyszenia.

opr. Elżbieta Nowaczyk