Skip to content

KRS – 0000274454

Poznań 2016

Zadanie w obszarze pomocy społecznej pn. „Z aktywnego życia nie rezygnuję, z mamą i tatą dietę planuję – wyjazdowe zajęcia terapeutyczne dla rodzin z problemem Fenyloketonurii”– jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Kujawsko – Pomorskiego.

Bydgoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię spędziło efektywnie czas zaplanowany na zajęcia warsztatowe pt.: Z aktywnego życia nie rezygnuję z mamą i tatą dietę planuję, które odbyły się podczas wyjazdu do Poznania. Dopisało słońce, dobre humory i ciekawość poznawania tego co dla nas nowe – wspaniałych walorów turystycznych i rekreacyjnych Poznania oraz Gniezna.
          Zwiedziliśmy Katedrę w Gnieźnie, poznaliśmy jej historię oraz starówkę tego miasta. W Poznaniu zaś czekały na nas atrakcje wodne na poznańskiej Malcie. Młodzież i dzieci korzystały z nich w pełni doceniając wspaniałą zabawę na zjeżdżalniach, wśród sztucznych fal i rzek, na pirackim statku i w termalnych wodach basenu. Plażowanie, opalanie i wspólna zabawa służyła integracji grupy i zrelaksowaniu. Było cudownie!
          Doskonałe posiłki niskobiałkowe zapewniła nam Restauracja Maltańska w Poznaniu. Dzieci uznały te dania za smakowite i kolorowe . Podobnie jak śniadania i kolacje w miejscu zakwaterowania-hotelu Quality System. Pychota!           Doceniliśmy też walory turystyczne i piękno poznańskiego Starego Miasta z urokliwymi koziołkami. W niedzielę zwiedziliśmy Ogród Zoologiczny, który bardzo nam się spodobał! Jest duży, można po nim podróżować kolejką.
          Zorganizowane warsztaty terapeutyczne przypomniały każdemu z osobna o tym, że jego dieta to indywidualne zadanie związane z planowaniem i obliczeniem dozwolonych, odżywczych wartości żywieniowych. Plakaty, które poprzez pracę w grupach zostały wypracowane, reklamowały dietę PKU i pozwoliły na nią spojrzeć optymistycznie. Czynny udział w warsztatach wzięli również rodzice, starannie wypełniając ankiety i otrzymując informacje zwrotną na temat postaw rodzicielskich w kontekście choroby dziecka.
          Byliśmy razem. Przeżyliśmy wspólnie wspaniałą przygodę, a to bardzo ważne dla osób ze wspólnym problemem choroby.
          Połączyć przyjemne z pożytecznym to jest sztuka! Bydgoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię to potrafi. Bo jesteśmy SUPER! 

Sekretarz Stowarzyszenia
Elżbieta Nowaczyk