Skip to content

KRS – 0000274454

Kraków 2017

Zadanie w obszarze pomocy społecznej pn. „Biesiada PKU na Wawelu – warsztaty edukacyjno-kulinarne dla dzieci i młodzieży z fenyloketonurią z elementami historii i edukacji zdrowotnej” – jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Kujawsko – Pomorskiego

Biesiada PKU pod Wawelem – zaliczona !

Kto potrafi zadziwić wawelskiego smoka tak, że aż zieje ogniem ? Kto jak nie Bydgoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię ? Jak mawiają – kto, jak nie my ?

W dniach 15-18 czerwca 2017 roku nasze Stowarzyszenie zorganizowało warsztaty edukacyjno – kulinarnrne w magicznym mieście – Krakowie! Dzieci i młodzież z PKU przez dwa dni brała aktywny udział w warsztatach, podczas których nieco nauczyła się historii, utrwaliła wiadomości o zabytkach Krakowa, a przede wszystkim przygotowała potrawy niskobiałkowe własnoręcznie, nadając im nazwy związane z Krakowem. Były to dania z niską zawartością białka przygotowane „dla młodzieńca z legendy o Lajkoniku”, który miał fenyloketonurię tak jak nasi podopieczni. Było dużo pracy, ale też mnóstwo wspólnej radości, okraszanej żartami. Najmłodsi zbudowali nawet zamek z kinetycznego piasku przypominający ten prawdziwy na Wawelu. Rodzice podziwiali dzieła budowlane oraz kulinarne wykonane przez swoje dzieci. Wspólna biesiada pod ,,Wawelem z kinetycznego piasku” zakończyła warsztaty prowadzone przez panią Elżbietę Nowaczyk – sekretarza Stowarzyszenia.

O posiłki PKU dla naszych podopiecznych zadbała pani Małgorzata Mocna – było smakowicie !

Zwiedziliśmy z bydgoską firmą Fides -Travel oraz panem Wiesławem Rzyduch to, co w Krakowie i okolicach zobaczyć trzeba – wadowickie Muzeum Jana Pawła II, Wawel, grób pary prezydenckiej, podziemia rynku krakowskiego, Stary Rynek, dzielnicę Kazimierz, kopalnię soli w Wieliczce. Cudownie i ekstremalnie bawiliśmy się w Energylandii w Zatorze.

Firmie Bezgluten dziękujemy za prezentację produktów PKU i upominki.

Wycieczka do Krakowa to była wspaniała, bardzo intensywna wyprawa, która wiele nas nauczyła i pozwoliła zobaczyć miejsca, do których indywidualnie trudno, niektórym z nas, byłoby dotrzeć.

Panie Prezesie Leszku – dziękujemy za pozyskanie funduszy i wielomiesięczną pracę, która zakończyła się sukcesem i była dla nas wspaniałą przygodą. Niech uśmiechy członków tej wyprawy zastąpią słowa wdzięczności! Praca Pana – bezcenna!

Wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji zadania członkowie Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię serdecznie dziękują !

Zadanie publiczne, które mieliśmy zaszczyt i możliwość realizować możliwe było do wykonania dzięki środkom pozyskanym z funduszu Wojewody Kujawsko – Pomorskiego. Za tę możliwość – SERDECZNIE PODZIĘKOWANIA SKŁADAJĄ CZŁONKOWIE BYDGOSKIEGO STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ CHORYCH NA FENYLOKETONURIĘ.