Skip to content

KRS – 0000274454

Inspiracje fenylaczków

Inspiracje Fenylaczków z…. Mistrzynią od pływaczków!

          Bydgoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię 26 kwietnia 2015roku miało okazję uczestniczyć w atrakcyjnym spotkaniu organizowanym przez Poradnię Chorób Metabolicznych i firmę Nutricia Metabolics pod tytułem: Sport i PKU. Z entuzjazmem przyjęliśmy zaproszenia na inspirujące warsztaty i zaoferowaliśmy swój czynny udział. Było warto!

          Spotkanie odbyło się w przestrzennej Sali Konferencyjnej Stadionu Zawiszy. Pani dr n. med. Agnieszka Chrobot przedstawiła obecnym w swoim wykładzie zagadnienia poświęcone sprawom sportu w kontekście choroby zasadniczej naszych podopiecznych – fenyloketonurii. Prezentowaną wiedzą ilustrowaną na ekranie podkreśliła ważność kultury fizycznej i ćwiczeń w rozwoju każdego człowieka. Fenyloketonuria to nie przeszkoda ani blokada dla sportu. Dzieci i młodzież z PKU powinny mieć sportowe pasje!

          Niewątpliwą atrakcją spotkania na Zawiszy była obecność zdobywczyni olimpijskiego trofeum –złotego medalu w pływaniu – Otylii Jędrzejczak. Nasza medalistka – osoba pełna pogodnej aury i ciepła z właściwym sobie wdziękiem mówiła o istocie życiowych celów ukierunkowanych na sukces. Zaprezentowała własną drogę do kariery, codzienne zmagania, ważność mozolnych treningów i siłę woli, która zaprowadziła ją na olimpijskie podium. Na obecnych – Otylia Jędrzejczak wywarła niesamowite wrażenie, słuchaliśmy Jej w skupieniu i z uwagą. Uczestnicy spotkania otrzymali od niezwykłego gościa – klucze do sukcesu – pamiątki spotkania. Z pewnością osobom z PKU bardzo się przydadzą – oni walczą o sukces każdego dnia stawiając czoło chorobie. A sport dzięki wystąpieniu Wspaniałego Gościa z pewnością bardziej polubią.

           Za wspaniały obiad PKU i dostarczenie porcji Spotkanie zakończył pokaz kulinarny połączony z warsztatami dla uczestników zorganizowany przez Jerzego Nogala i panią mgr Izabelę Horkę. Dostawa witamin – przepisy dla sportowców – było smakowicie!

           Za wspaniały obiad PKU i dostarczenie porcji wiedzy – sportowo i dietetycznie – oraz możliwość udziału w spotkaniu ORGANIZATOROM – pięknie dziękują uczestnicy warsztatów z Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię.


Elżbieta Nowaczyk