Skip to content

KRS – 0000274454

Warsztaty poświęcone dobrym relacjom w rodzinie z PKU

W dniach 9 – 11 września 2022 roku członkowie Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię wzięli udział w warsztatach terapeutycznych zatytułowanych „Dobre relacje wspierającego rodzica i współpracującego dorosłego dziecka” cz. II – zadaniu współfinansowanym ze środków Wojewody Kujawsko – Pomorskiego w ramach oferty konkursowej.

Realizacja zadania miała miejsce w Łodzi, gdzie spędziliśmy, w gościnnym MHotelu, trzy pracowite dni. Warsztaty terapeutyczne odbywały się w grupach – osobno zaproszeni zostali rodzice a w godzinach popołudniowych młodzi dorośli i nastolatkowie. Młodsze dzieci, w czasie gdy rodzice byli na warsztatach, miały zajęcia związane z rodziną prowadzone przez wolontariuszkę Idę Nowaczyk. Zajęcia z dorosłymi i młodzieżą prowadzili – Elżbieta Nowaczyk (pedagog i rewalidator) oraz Leszek Wała (wykształcenie pedagogiczne), który sprawował również funkcję koordynatora zadania. Za przygotowanie menu niskobiałkowego dla osób z PKU i organizację produktów specjalistycznych do wykonania posiłków odpowiadała Małgorzata Mocna.

W ostatnim dniu warsztatów podsumowane zostały nasze działania i zaprezentowane wnioski związane z omawianymi zagadnieniami. Omówiono również sprawy bieżące naszego Stowarzyszenia.

Korzystając z pobytu w Łodzi mieliśmy też okazję zwiedzić Orientarium i Łódzkie ZOO. Po warsztatach był rownież czas na korzystanie z atrakcji hotelowych – basenu i strefy SPA.

Warsztaty były kontynuacją zadania rozpoczętego rok temu na warsztatach w Bolszewie. Zakończyły się wręczeniem upominków – dzieci – rodzicom, rodzice – dzieciom. Upominki były cenne – własnoręcznie zdobione talerzyki, malowane ręką bliskich, z oryginalnym, nietuzinkowym przesłaniem kierowanym indywidualnie dla bliskich osób.

Czas spędzony razem był równie cenny. Wymiana doświadczeń, rozmowy o kulinariach PKU i bycie razem to, zwłaszcza dla młodych dorosłych i młodzieży z fenyloketonurią, niezapomniane chwile.

Dziękujemy wszystkim osobom będącym z nami za aktywną postawę i obecność.

opr. Elżbieta Nowaczyk