Skip to content

KRS – 0000274454

Aktywni z PKU – tym razem w Łodzi!

Zadanie w obszarze pomocy społecznej pn. „Aktywni z PKU – warsztaty edukacyjno -kulinarne dla osób z fenyloketonurią z elementami edukacji zdrowotnej” – jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Kujawsko – Pomorskiego 

Koniec września 2018 roku dla członków Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię okazał się z pewnością ciekawy i aktywny!
        W dniach 28-30 września 2018 roku byliśmy w Łodzi, Uniejowie i Borysewie. Celem naszej wyprawy były warsztaty kulinarne z elementami edukacji zdrowotnej zorganizowane w prawdziwej łódzkiej akademii kulinarnej, podczas których gościliśmy członków Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Fenyloketonurię i Zaburzenia Pokrewne. Wspólne gotowanie różnorodnych potraw niskobiałkowych pod okiem profesjonalnego szefa kuchni, z Ashanti – Międzynarodowej Szkoły Sztuki Kulinarnej, przyniosło dużo wrażeń i nowe doświadczenia. Powstały takie potrawy PKU jak: flaczki z boczniaka, zupa krem z papryki i pomidorów, knedle ze śliwkami, tagiatelle ze szpinakiem oraz borowikami i placki z dyni oraz pana cotta z owocami leśnymi. Wspólne biesiadowanie przy własnoręcznie wykonanym obiedzie przebiegało w radosnej atmosferze, z odpowiednią fenyloalaniną i …pysznie smakowało! Wymieniliśmy doświadczenia, porozmawialiśmy o radościach i problemach codziennego życia. Egzamin z edukacji zdrowotnej chorych na fenyloketonurię dzieci i młodzież, tego dnia, zdała doskonale !
        Było nam bardzo miło gościć panią Prezes Stowarzyszenia z Łodzi – Ewę Sterczewską oraz osoby, które reprezentowały Stowarzyszenie i zaangażowały się we wspólną pracę w kuchni. Za poświęcony czas i miłą atmosferę składamy tym wszystkim osobom serdeczne podziękowania!
         Wycieczka miała bogaty program – zwiedziliśmy z przewodnikiem Łódź, która zwłaszcza w centrum prezentowała się nam urokliwie ! Niewątpliwą atrakcją były również kąpiele w Termach Uniejów. Zdrowa woda dodała nam energii do działania i …życia. Umiejętności pływackie i trening zwinności i zręczności naszych podopiecznych zaliczony !Duża dawka humoru i pozytywna adrenalina również.
        Najmłodsi członkowie naszej wyprawy z PKU cieszyli się z wizyty w ZOO Borysewie. Starsi również znaleźli tu dla siebie moc atrakcji. Oglądaliśmy białe tygrysy, białe lwy, oraz inne zwierzęta, które akurat w sposób pokazowy zjadały posiłek. Ogród zoologiczny w Borysewie zrobił na nas duże wrażenie.
        Miło było spędzać razem czas, móc poznawać nowe miejsca z mapy Polski ,,na żywo” nauczyć się tworzenia nowych dań PKU i znów mieć radosne wspomnienia z życia Bydgoskiego Stowarzyszenia PKU !
Organizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki środkom pozyskanym z funduszu Wojewody Kujawsko-Pomorskiemu przeznaczonych na realizację zadania publicznego ,,Aktywni z PKU”.
        Panu Prezesowi Leszkowi Wała oraz osobom z Zarządu Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię należą się podziękowania za pracę społeczną podczas organizacji przedmiotowych warsztatów i wyjazdu naszych członków do Łodzi.

        Kierujemy również słowa podziękowania pod adresem firmy Fides-Travel za bezpieczną organizację wyjazdu i szczęśliwy powrót do domu.


Sekretarz
Elżbieta Nowaczyk