d
Witamy na internetowej stronie Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię
Bydgoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię
Menu główne
Wydarzenia
Przepisy kulinarne
Pomoc
Newsy
Warsztaty Piecki

Dźwirzyńskie Warsztaty Edukacyjno-Kulinarne Bydgoskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Fenyloketonurię


        Organizowanie warsztatów i wyjazd integracyjny nad polskie morze, do Dźwirzyna to już prawie impreza cykliczna naszego Stowarzyszenia. Tym razem i pogoda okazała się przyjazna dla naszych podopiecznych. Warsztaty trwały trzy dni i odbyły się w dniach 15-17 czerwca 2018 roku. Jeszcze serdeczniej niż aura powitała nas w Ośrodku Wypoczynkowym Geo- Sea pani Monika – osoba zarządzająca, która stworzyła dzieciom i ich opiekunom wspaniałe warunki, zarówno do edukacji jak i wypoczynku.

        W piątek po rozpakowaniu bagaży przywitaliśmy się z morzem i słońcem na plaży oraz korzystaliśmy z infrastruktury ośrodka - boisk, miejsc wypoczynku, grillowiska oraz radości spędzania czasu wspólnie!

        Wieczorem nastrój zapewniło nam przygotowane ognisko wraz z małym „co nie co PKU”.

        W sobotę zaraz po śniadaniu odbyły się planowane warsztaty edukacyjno-kulinarne. Młodzież i dzieci ubrana w fartuszki i kucharskie nakrycia głowy została powitana przez pana prezesa - Leszka Wałę, który jednocześnie zaprezentował bieżące sprawy Stowarzyszenia oraz zachęcił do korzystania z oferowanego przez aptekę programu współpracy dotyczącego zakupu preparatów i żywności PKU. Pani sekretarz Stowarzyszenia - Elżbieta Nowaczyk skupiła uwagę słuchaczy na zasobach Internetu dotyczących fenyloketonurii. Zaprezentowała znane portale społecznościowe i grupy, które tworzą się w ich obrębie, również międzynarodowe, służące różnym przedsięwzięciom oraz wymianie informacji nie tylko kulinarnych.

        Po krótkiej dyskusji odbyła się część praktyczna warsztatów, za która odpowiedzialna była pani Małgorzata Mocna. Warsztaty edukacyjno - kulinarne miały temat przewodni: Jestem głodny! Co przygotuję sobie w 15 minut na przekąskę PKU?

        Młodzież i dzieci przy stanowiskach w kuchni zapoznały się z przygotowanymi propozycjami dań PKU. Obliczana została ich wartość odżywcza oraz fenyloalanina i przystąpiono do wykonania wspaniałości PKU. Praca w kuchni podobała się naszym podopiecznym. Pani Małgorzata Mocna i Pani Renata Peplińska czuwały nad przebiegiem tworzenia dań PKU przez Nasze Dzieciaki oraz nad Ich bezpieczeństwem. Aromatyczne dania wytworzone przez młodzież i dzieci zostały skonsumowane z apetytem na kolację, ale wcześniej nagrodzone brawami Rodziców.

        Ostatni dzień pobytu spędziliśmy na plażowaniu i wspólnych rozmowach służących jak zwykle wymianie doświadczeń.

        Ośrodek Wypoczynkowy Geo-Sea w Dźwirzynie z pewnością możemy uznać za miejsce przyjazne osobom z PKU, a pani Monice podziękować za atmosferę - serdeczną i niepowtarzalną - nie po raz pierwszy - i ,mamy nadzieję , nie ostatni… .

opracowanie: Elżbieta NowaczykZobacz
(53kB)

(41kB)
Chcesz oddać 1%?Kliknij tutaj
Podziękowanie za 1 %
WSZYSTKIM OFIARODAWCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA PRZEKAZANIE 1% Z PODATKU NA RZECZ NASZEGO STOWARZYSZENIA


Dzisiaj jest poniedziałek, 25 marca 2019 r. 84 dzień roku